Již téměř podzimní vydání (v prodeji od 19.září) vás potěší celou řadou článků v rubrice Fotoškola a naladí vás na fotografování jak v krajině nebo ve městě, tak i v teple domova, kde si budete moci vyzkoušet zajímavou techniku osvětlení při fotografování aranžovaného zátiší. A kdo fotí nezlobí, takže vám ukážeme, jak si snadno vytvoříte vlastní malý kamenolom pro vaše snímky simulující realitu. Ani tentokrát nechybí dárkový balíček!
Když se struktura ztrácí
Jak pracovat s Detailkontrastem a jak funguje funkce Clarity si ukážeme na původně oranžovém květu, který je současně ochutnávkou k článku o kompozici objektů, který přineseme v následujícím vydání ČSF č.72.
Jak (si) rozbít světlo
Nebojte se, nje to opravdu o „rozbíjení“ světla, nikoli světelného zdroje. Někdy je zkrátka dokonalé rovnoměrné osvětlení na škodu atmosféře, tak si ukážeme, jak ho jednoduše rozbít třeba v aranžované retro zátiší. A je to docela jednoduché.
Jak se svítí kovboj
Mužský portrét s kloboukem přináší nutnou změnu světelné konstrukce, protože lem klobouku vrhá při použití horního světla stín a spodní světlo by bylo příliš ďábelské.
Nejdražší fotografie v historii
První fotografie z Webbova teleskopu v úžasném rozlišení. Přinášíme vám nejdražší fotografie v dějinách lidstva, které jsou fascinující, krásné a současně nuttí k zamyšlení – co vlastně my znamenáme v rámci vesmíru?
Jak se fotí Římané
Radek Hájek má pro vás dobré rady pro fotografování reportáží z akcí a doprovází je skvělými snímky Římanů.
Půldenní Photowalking
Jak se pracuje s amatérskými modelkami a jak s nimi komunikovat? Užijte si půldenní fotografování, které bude pro oba zábavou a stane se velkou zásobárnou fotografií pro vaše následné tvoření v postprodukci. A jak se fotí s vysílačkou za pár stovek?
Krása tvarů barev zbavená
Květiny nemusí být vždy barevné, pokud je nefotografujete pro atlas. V BW fotografii lépe vyniknou jejich tvary, je ale důležité udělat některé změny již při samotném fotografování, aby výsledky byly dokonalé.
Jak se fotí Dumper
Ukážeme si, jak fotografovat model mohutného nákladního auta, aby vypadal jako pravé auto a to včetně kamufláže. Typ Dumper je vůz používaný v povrchových dolech a v kamenolomech, proto vám ukážeme, jak si v exteriéru můžete vytvořit vlastní malý kamenolom a následně v části o postprodukci si ukážeme, jak vytvořit kamufláž, aby model nevypadal jako nový a plastový. Jak a čím fotografovat, jak pracovat s přirozeným denním světlem, to vše můžete uplatnit i u jiných námětů.
Jak se fotí Harley Davidson
Filip Matušínský vypráví o fotografování kultovních motocyklů Harley Davidson v Německu a to s modelkami za běžného provozu predejního salonu i servisu.
Živost vs. saturace
Konečně pochopíte rozdíl mezi dvěma způsoby nasycování barev. Kdy a jak použít funkci Vibrance a kdy Saturace? V čem se liší a jak fungují u různých programů? Budete překvapeni, jak velké rozdíly mezi programy a RAW konvertorem jsou. A k tomu také skvělý dárek, tři Utility 3D LUTs Vibrance, které vám díky 3D barevnému modelu pomohou objevit jedinečné barvy i tam, kde zdánlivě nejsou.
Kam by chodil Limonádový Joe
Představte si velký stylový interiér s mnoha zákoutími a ochozem, s podpůrnými trámy a nepříliš intenzívním osvětlením. Jak se s takovými podmínkami vypořádáte? Poradíme vám, jak využít přirozené a zábleskové světlo v jedné expozici a přitom neztratit báječnou světelnou atmosféru.
Jak na fotokoláž
Další kouzlení s fotomontáží a koláží Janiny Foldynové je ukázkou precizní práce a předem promyšlených dílčích fotografií.
Rozevlátá fotografie
Jak fotografovat dívku s rozevlátými vlasy, když nefouká vítr? Trochu ji potrapte a ono to půjde!
Návrat k přechodovým filtrům
V rozsáhlejším článku se spoustou srovnávacích ukázek vám Daniel Řeřicha řekne, proč se v krajinářské fotografii vrátil k používání snímacích přechodových filtrů a poradí vám, jak s nimi pracovat, kdy je použít a kdy naopak ne.