Magazín ČS Fotografie č.69 je v prodeji od 9.května a přichází s tak pestrou nabídkou článků, že až oči přecházejí. Máme pro vás dokončení článku s porovnáním populárních ohnisek 35 a 85 mm se spoustou srovnávacích ukázek, mnoho velmi názorných ukázek vás čeká i v článku o principech černobílé fotografie a konverzi barev na škálu šedých odstínů. Složíme krajinu ze 40 snímků a fotografii kamionu z 11 snímků a to samozřejmě není zdaleka vše…
Člověk hodně vidí…
Úvodní slovo Františka Dostála vás naladí k zamyšlení nad dokumentární fotografií.
Retuš pro problémovou pleť
Neštěstí nechodí po horách, ale po ženách a tak si ukážeme, jak retušovat (a přitom nežehlit) extrémně problémovou pleť. Bude to trochu piplačka, ale zas ne taková, abyste to nezvládli. Nakonec přijdete na chuť i Frekvenční separaci, která speciálně v ČR z nepochopitelného důvodu příliš populární není. Asi proto, že ji málokdo umí dělat správně, a kdo neumí, ten pomlouvá…
Záloha, klon a defragmentace
Jak udržovat počítač, harddisky a fotografie v kondici a dlouhé životnosti, to si povíme v článku, který vám ukáže, že prevence je i v případě fotopočítačů nejlepším opatřením proti „nemocem“.
Jaro, lásky čas
Jak se fotografuje láska vám bude vyprávět Marketa Novak u další skvělé fotografie. Dozvíte se, jak důležitá je volba světla a jak velký průšvih je volba nevhodné struktury látky, která vytvoří moiré.
Dvousnímkový BOBCAT
Co dělat, když část fotografovaného objektu vypadá lépe s polarizačním filtrem a jiná část bez něj? Řešením je propojení dvou odlišných snímků a tak si předvedeme, co udělat při fotografování a co při postprodukci.
Když se fotí zakázané ovoce…
Povíme si, jak se fotografuje stylová reklama s atmosférou odpovídající produktu, kterou později musíte nafotit jinak, protože vaše fotografie Facebook zakáže propagovat, protože je na nich příliš kůže. Ženské kůže…
Principy práce s B&W fotografií
Máme pro vás několik základních postupů konverze černobílých fotografií a vysvětlení principů převodu barev na odstíny šedé, nechybí mnoho srovnávacích ukázek a příkladů, v dárkovém balíčku pak najdete barevné kruhové spektrum, které vám převod barev usnadní a lépe vizualizuje.
O humoru s nadhledem
Máte rádi neprvoplánový, lidský humor? Tentokrát jej František Dostál zachycuje s nadhledem. Doslova!
Krajina složená po kouskách
V krajině je mnoho různých způsobů, jak dosáhnout zajímavých výsledků. Neupínejte se k jedné technice a naučte se více různých metod práce spojit do jednoho promyšleného obrazu. Hned úvodní fotografie k článku je složena ze 40 dílčích snímků!
Využití Split Toningu v praxi
Funkce Split Toning je pro fotoamatéry trochu záhadná a tak si ukážeme alespoň jeden příklad jejího smysluplného využití v produktové fotografii nebo u zátiší.
Sluchátka pro Philips
Profesionální fotograf Filip Matušinský má pro vás vyprávění o tom, jak se fotí opravdu velká zakázka pro nadnárodní společnost, když máte za zády zástupce agentury i klienta a fotí se dva dny. Ufff…
Jak fotit na dovolené jinak
Janina Foldynová dokáže i ze zdánlivě nesmyslných světelných podmínek a totálně podexponovaného snímku vykouzlit perfektní fotografii.
Přirozená retuš pleti
Nemylte se, s Frekvenční separací můžete dosáhnout při retušování skvělých výsledků a přitom pleť zůstane zcela přirozená. Práce s Frekvenční separací má totiž mnoho různých úrovní, stejně tak několik odlišných postupů. Některé pro magazínově hladkou pleť, jiné pro pleť vyretušovanou, ale zcela přirozenou.
Přizpůsobte si lokaci
Díky silnému teleobjektivu stačí pár kroků pro výraznou změnu vzhledu prostředí, ve kterém fotografujete třeba módu.Na rozdíl od širokoúhlého objektivu můžete s teleobjektivem fotografovat prakticky kdekoliv, vždy si dokážete najít vhodný výsek scény pro pozadí za modelkou.
Bouřkový večer ve Středohoří
Těžký úděl fotografa krajináře… Škrábe se na vysoký kopec a když dosáhne cíle, přižene se bouřka a on má co dělat, aby si zachránil život. Ale nakonec tu fotku stejně udělá a je skvělá. Zkrátka – Daniel Řeřicha.
Obrazové Déjà vu
Těch důvodů, proč vás zaujme nějaká fotografie, může být opravdu mnoho a jedním z nich je třeba Déjà Vu, což ne vždy si hned uvědomíte. O asiciacích, Déjà Vu a obrazech si budeme povídat u působivé krajinné fotografie od Jana Chládka.
Ohnisko 35 & 85 mm v perspektivě
V dokončení článku z minulého vydání si ukážeme spoustu srovnávacích ukázek se změnou perspektivy a významu objektů ve fotografii. Některé „srovnávačky“ s modelkou Ivetou vás určitě překvapí, i ta slza u jejího oka na úvodní fotografii… Tak jaké ohnisko objektivu si vyberete?
Jedno světlo, jedno auto, 11 expozic…
Jak se fotí „kamion“ s jedním světlem si ukážeme v článku, který je zaměřen jak na práci s kombinovaným osvětlením, když máte k dispozici jen jeden zdroj světla, tak na způsob použití polarizačního filtru, který umí v případě polymerového skla udělat na fotografiích pěknou paseku. Ukážeme si také rozdíl zobrazení „kamionu“ se třemi odlišnými ohnisky objektivů Hlavně při práci zakopněte při přenášení světla o stativ s fotoaarátem, protože finální fotografii budete skládat z jedenácti dílčích snímků!