Sdílet
Magazín ČS Fotografie č.75 je v prodeji od 23.května a je tentokrát více zaměřen na krajinářskou fotografii a fotografování v exteriéru. Podíváme se na pokročilé postupy s polarizačními filtry, porovnáme vliv dvou extrémní ohnisek na obsahové sdělení fotografií, vytvoříme působivé osvětlení zátiší a mnoho dalších témat.
Nemůžete magazín sehnat? Můžete si objednat i jednotlivé výtisky, nebo předplatné u spol. SEND zde: https://www.send.cz/casopis/222/ceskoslovenska-fotografie
Elektronické vydání si můžete zakoupit na DigiPortu: https://www.digiport.cz/vydani/floowie/1680-ceskoslovenska-fotografie
Obsah ČSF č.75:
Variace na umění
Marketa Novak se nechala inspirovat díly slavných Mistrů pláten a vytvořila úchvatnou sérii fotografií, které jsou díky výběru modelky, tonality a barevnosti zcela odlišné od prací světových fotografů, kteří hledají náměty u slavných malířů. Nechte se inspirovat inspirací Markety a najděte také ve své tvorbě cestu k slavným obrazům.
Nepostradatelný polarizér
Hlavním tématem tohoto vydání je pokročilá práce s polarizačními filtry. Řekneme si nejen, jak je používat v různých podmínkách a námětech, u panoramatické fotografie a HDR, ale řekneme si také, proč mají smysl i v případě následné výrazné postprodukce a ukážeme si, kdy je naopak nepoužívat. Nechybí informace o tom, jak uvolnit „zakousnutý“ filtr a jak nastavit jeho polohu v případě, že jeho účinek není v hledáčku vidět a také rada pro ty, co mají hledáček pouze elektronický. Názorná ukázka využití tří poloh filtru v jedné fotografii je pak již třešinkou na polarizačním dortu.
Objektivy: 24 nebo 300 mm?
Tentokrát budeme srovnávat práci s opravdovými extrémy! Ve figurální a scénické fotografii se zaměříme na zcela odlišná ohniska objektivů, řekneme si, proč se někdy teleobjektiv nehodí a naopak kdy je skvělý, ukážeme si také úskalí i výhody snímání se širokoúhlým objektivem a vše dáme do souvislosti s volbou lokality.
Jak vytěžit lokalitu
Nebojte se, řeč nebude o důlní činnosti. Ukážeme si, jak z jednoduchých lokalit vytěžit maximum po stránce fotografické. Jedno místo z více pohledů a ohnisek, s polarizérem i bez něj a jeden sjednocující prvek, to jsou tipy, které uplatníte v každé krajině a mohou být základem vzniku minisérií.A vezměte si holínky…
Jak se fotí u latríny
Trochu neobvyklé místo na fotografování si Janina Foldynová vybrala pro další půvabné dětské fotografie. Focení u latríny? Žádný problém!
Monika Sandrová: Michaela
Malá úvaha nad subjektivitou posuzování fotografií, o tom jak nás ovlivňuje a v čem je záludná. Subjektivita je pro mnoho fotografů brzdou v dalším rozvoji.
Ohlédnutí za zimou
Marketa Novak vybrala tři fotografie z facebookové skupiny Československá fotografie, které ji zaujaly.
Rozbijte si světlo II.
Dodejte stylovému zátiší také stylové světlo, které nevypadá uměle. Řekneme si o principu promítání světla i možnostech jeho variant, použít můžete systémový blesk i obyčejnou stolní lampičku, GOBO předsádku si vyrobíte sami a budete překvapeni, jaké kouzelné osvětlení dostanou vaše zátiší. Skvělé téma pro deštivé dny!
Proč pantone very peri?
Jak uplatnit ušlechtilé odstíny barev Pantone ve fotografii a proč jsou tak jiné? Článek navazuje na Viva Magenta z minulého vydání a přináší další nové poznatky i styly práce s barvami.
Fotografie jako stroj času
Mladé dívky chtějí vypadat dospěle, dospělé ženy zase vypadat mladší a fotografe poraď si. Méme pro vás základy vizuální změny věku ve fotografii, které se vám určitě budou hodit.Jak světlo věk přidává, jak eliminovat vliv světla, které dělá s věkem fotografovaných osob opak toho, co potřebujete.
Záludné artefakty
Výrazný Color Grading, ať s HSL, nebo s LUTs, se často neblaze projeví vznikem artefaktů, tedy ostře ohraničených fleků na hranici mezi zcela odlišnými odstíny, mezi kterými byl původně plynulý přechod, a my vám proto poradíme, co s nimi.
Komplexní foto-tvorba
Jedna věc je naučit se různé techniky fotografování a postprodukce, druhá věc je naučit se s dílčími postupy tvořit komplexně, tedy dokázat je využít současně u jedné fotografie nebo série. Je mnoho věcí, které fotografii posunují na vyšší úroveň a měli byste je umět vyřešit ještě před tím, než stisknete spoušť.
Sluneční vlasovka
Nemáte zdroj světla pro vytvoření hollywoodské vlasovky v exteriéru? Pomůže vám Slunce. Sluncem vytvořené vlasovka je velmi přirozená, dodává portrétům emotivní atmosféru, ale je také záludná, když světlo podceníte a překročíte limit rozsahu jasů.
Balíkové pobíhání
Jak a proč fotografovat s ohniskem kolem 75 mm, které je pro krajinu dosti neobvyklé? Co toto ohnisko umí udělat s krajinou a proč je potřeba někdy hodně pobíhat, abyste stihli vyfotografovat vše, co chcete?
Aby flat bylo flat
Shora, na ležato, zkrátka „na placato“, to jsou zátiší Flat Lay. Jak se vyhnete zde nepotřebnému třetímu rozměru? Jaké jsou výhody a nevýhody Flat Lay zátiší?
Když jeden, tak který?
Chcete-li se ve své tvorbě posunout na světovou úroveň a pracovat s ušlechtilými odstíny barev, bude vám velkým pomocníkem tištěný vzorník. Proč, co s ním a který si vybrat?
Digitalizace barev
Určitě se vám stalo, že vidíte nějakou barvu (třeba oblečení, auto…) a chtěli byste ji přenést do svých fotografií. Když si ale onu barvu vyfotografujete, vypadá jinak a to i s kalibrovaným fotoaparátem a doladit ji není snadné. Ukážeme vám, jak digitalizovat barvy pomocí kolorimetru a k čemu je to dobré, samozřejmě nechybí názorné ukázky.