Sdílet
První letošní zimní vydání ČS Fotografie č.72 (v prodeji od 30.11.2022) je jako každý rok věnováno ve větším rozsahu ateliérovému portrétování a postprodukci, protože fotografové nejsou ještě aklimatizováni a tak volné chvíle raději tráví v teple domovů a ateliérů, což určitě ocení i modelky. Také tentokrát nechybí pořádný dárkový balíček (však budou Vánoce) a to nejen skvělé LUTs, ale také preset pro Silver Efex a originální fotografii pro Photoshop a Affinity s vrstvami, které vám pomohou pochopit, co je to barevný kontrast a jak vzniká.
Než začne být zjednodušená
V krátkém úvodním článku vás chceme naladit na krajinu, která se ještě nerozhodla být úplně zimní, ale už není ani podzimní. Čeho si všímat, jak nastavit fotoaparát a co pak se soubory, to je pár rad, které se vám mohou vždy hodit.
Umělé jako skutečné
Práce s umělým světlem může být ve dvou rovinách. V té, ve které požití světlech přiznáváte a je zcela zřejmé, nebo v té zdánlivě přirozené, kdy sice svítíte (blýskáte), ale divák fotografii vnímá jako scénu osvětlenou přrozeným světlem.
Záludnosti aplikace LUTs
Proč někdy nefungují LUTs ve formátu ICC a jak postprodukci s LUTs modifikovat? Používáte-li LUTs ve formátu ICC jako náhled v RAW konvertoru, nebo máte Zoner a jste tak na ICC odkázáni, může se stát, že výsledky se budou výrazně lišit od té vizualizace, jakou by konkrétní LUT měla vytvořit při použití formátu CUBE. Povíme si také, jak a čím si můžete modifikovat LUTs, aby byly vaší originální vizualizací.
Velké nebo komorní světlo?
Trochu (pro puritány dost) rozvernější fotografie jsme tentokrát použili pro upoutání pozornosti k důležitému článku, který se věnuje dvěma příkladům zcela rozdílného osvětlení celé postavy ve scénické fotografii. článek je také připomínkou toho, že práce se záblesky není třeba se bát a také si řekneme, že pro oba příklady je možné použít také běžný systémový blesk, který určitě máte a ukážeme si jak na to.
Krajina jako glamour
Glamour efekt nemusí být vhodný jen pro svůdné a nadýchané portréty krásných žen. Jako důkaz jsme pro vás nafotografovali a upravili ukázky, které potěší všechny romanticko-krajinářské duše. Řekneme si také, jak fotografovat v dešti a na co si dát pozor. Bláto je prevít…
Trochu mexická růže
Z krásné české Markéty uděláme krásnou Mexičanku a nebude to tak obtížné. Povíme si o atmosféře a emocích, které vytváří určité barevné zvýraznění, barevné nasycení a změna teploty barev celého obrazu. Povíme si o zjednodušení barev v secesi a také k tomuto článku připojujeme další skvělé LUTs v dárkovém balíčku.
Jak se šetří bez omezování
Jak ušetřit spoustu elektřiny a přitom se neomezovat a také neplýtvat? Jak mohou ušetřit fotografové, aniž by se připravili o komfort práce a dokonce ho šetřením ještě zlepšili? Jak mohou elektřinou šetřit domácnosti? Aktuální téma, které se více či méně týká všech a tak si povíme o tom, jak najít elektrokrtka, který tropí neplechu ve vašem rozpočtu.
Exteriér jako ateliér
Fotografování plavkové módy mezi kapkami deště na parkovišti u supermarketu, to je téma z obálky aktuálního magazínu. Na atraktivních a trochu neobvyklých fotografiích démonické Ivety si ukážeme, že dokonalé světlo můžeme nalézt nejen v ateliéru, a také v exteriéru. Prozradíme vám k tomu potřebný úžasný trik, který při natáčení používají filmaři a proto jsme fotografovali ihned po dešti., v ještě poletujících pár kapkách…
Ledová krása v kapkách
Trochu jiné fotografování vodních kapek s flambovacím hořákem v ruce, to je pro mnohé překvapivý článek o makrofotografii. Proměny jinovatky a kapek vody z rostoucí a klesající teplotou vám změní pohled na kapková makra. Kdo si hraje nezlobí, a my si budeme tentokrát opravdu hrát s ohněm!
Jak se fotí s krkavcem
Další milé vyprávění a půvabné fotografie Janiny Foldynové v příběhu o fotografování s krkavci. Jen přesvědčit dítko, že ten krkavec ho nesežera, je někdy těžké.
Jak funguje Beauty Dish
Mnohokrát jsme v ČSF psali o osvětlování portrétů s modifikátory typu Beauty Dish a Beauty Soft, tentokrát vám ale (konečně) prozdradíme, v čem jsou tyto modifikátory odlišné od softboxů a jak ten žádoucí efekt Beauty vlastně vzniká a co je to virtuální zdroj světla.
Jak vzniká barevný kontrast
Patříte k těm, co je už nic nepřekvapí? Možná ale tentokrát překvapeni budete. Nejen, že si řekneme, co je to vlastně Color Contrast, tedy barevný kontrast, který je něco jiného, než celkový kontrast, ale také si velmi názorně ukážeme, jak barevný kontrast vniká. A především uvidíte, že čím méně kontrastní je fotografie jako celek, tím výraznějšího barevného kontrastu následně dosáhnete. A k tomu vás v dárkovém balíčku čeká speciální soubor (pro Photoshop i Affinity) s fotografií z článku a s vrstvami, které si budete moci vypínat a zapínat tak, abyste pochopili vznik barevného kntrastu – vše pochopíte z textu článku.
Portrét, piplání a fotošuplík
Od osvětlení při fotografování až po finální postprodukci, o fotošuplících (tedy důvodech archivace), o renesanční a barokním světle a stylu, o barevném zjednodušování, zkrátka takové pitvání Glamour portrétu v renesančním stylu.
Etnická stylizace nemá urážet
Pokud se rozhodne k tvorbě stylizujících fotografií, je důležité si dané téma dobře nastudovat, abyste, jak se říká, nešlápli vedle. Chybná stylizace z neznalosti vás může nejen u znalých diváků zesměšnit, ale v případě etnické stylizace můžete někoho dokonce urazit. A urazit indiány, to opravdu nechtějte!
Jak vyfotit Řemeslný portrét
Portrétní ateliérové fotografie 60.-80.let min.stol. byly precizním řemeslem, které pomalu mizí v zapomnění. Aby tomu tak nebylo, v krátkém článku si povíme, jak takový řemeslný portrét fotografovat, protože jeho kouzlo zdaleka ještě nevyprchalo.
Dark & LIGHT, Temnota & světlo
Příběh fascinující fotografie zobrazující Dobro a Zlo vás zaujme nejen technickým popisem, ale určitě vás nachne i úvaha Markety Novak, která ke vzniku té nádherné fotografie vlastně vedla. Čtěte s otevřeným srdcem…
Proč fotit u rybníka širokoúhle
Jak fotografovat rybník, aby té vody bylo co nejvíc? Jak kombinovat výšku snímání a vzdálenost stanoviště, podle čeho zvolit ohnisko obejtivu? Na všechno pro vás máme odpovědi a také srovnání zobrazení tří objektivů. Který je pro fotografování vody nejlepší? Žádný a všechny. Fish-Eye, ultraširokoúhlý a širokoúhlý objektiv, to jsou ingredience, ze kterých jsme sestavili ukázky i finální fotografie, které pro vás určitě budou inspirací pro „rybniční“ fotografie.