Letní vydání ČSF je plné Slunce, vody, světla, krásných dívek, zvířat, krajiny, zkrátka všeho, co k létu patří a co vás může nejen inspirovat, ale i vás naučí novým postupům, skvělému triku se Ztraceným asistentem a spoustě dalších dovedností, které patří k současné fotografii… ČS Fotografie č.52 je v prodeji od 9.července. Připomínáme také, že si můžete za zvýhodněnou cenu dokoupit také některá starší vydání magazínu v našem e-shopu www.csfotoobchod.cz , kde si u všech vydání můžete také přečíst jejich obsah. Nechcete obíhat novinové stánky? Objednejte si ZDE PŘEDPLATNÉ a budete mít jistotu, že o žádný výtisk nepřijdete! Čtenáři na Slovensku si mohou objednat PŘEDPLATNÉ ZDE.
Hlavní téma
Ztracený asistent
Stačí mávnout a říct „zmiz“, udělá to pfffůůůů a překážející Lighting asistent je pryč, jen světlo po něm zůstane… Skoro tak jednoduché to opravdu je – odhalíme vám profesionální způsob práce s Lighting asistentem při osvětlování zábleskovým generátorem nebo odrazným reflektorem ve scénické fotografii, kdy je nutné mít zdroj světla blízko subjektu, ale současně asistent nemůže být v záběru. Budete překvapeni a nadšeni – to, s čím jste možná roky bojovali, mají profesionální fotografové vyřešeno a nyní tak budete moci pracovat i vy!
Pokročilá práce s LUTs
Třetí, závěrečná část série článků o revolučním způsobu postprodukce pomocí LUTs vytvořených v 3D modelu barevného prostoru. Budeme se věnovat pokročilé práci s LUTs ve vrstvách se spoustou ukázek a popisem postupů. Opět připomínáme, že LUTs lze používat ve všech RAW konvertorech a fotoeditorech a to včetně Zoneru a starších verzí Photoshopu či Lighroomu. A nechybí také dárek ke stažení, který potěší především krajináře!
Fotoškola
Dobré a ještě lepší (denní) světlo
Tři příklady se schématy, tři základní způsoby práce s denním světlem bez dalších pomocných prostředků a záblesků, to je první část dvoudílného článku pro ty z vás, kdo neumí nebo nechtějí procovat se zábleskovými generátory. I za přirozeného denního světla mohou vznikat naprosto profesionální portrétní, rodinné, svatební či módní fotografie, stačí dodržet několik zásad při volbě stanoviště a počasí a nebát se toho!
Jaké světlo je nejlepší?
V parádním přehledu vám Petr Kuchař poradí, podle čeho si vybrat umělý zdroj osvětlení pro váš způsob práce a přitom neutratit zbytečně moc peněz! Od záblesků přes trvalá světla až po odrazné reflektory, to vše s atraktivními fotografiemi s exotickou modelkou na ostrovech v Karibiku.
Jak se fotí Flat Lay
Moderní způsob fotografování produktů a aranžovaného zátiší v mnoha různých námětech, to je Flat Lay a Table-Top z ptačí perspektivy. Určitě jste takové fotografie, které působí nesmírně prostorově a dekorativně někdy někdy viděli. Budete k nim potřebovat spoustu různých rekvizit a právě proto článek s tématem pro dlouhé zimní večery vychází již nyní, abyste měli dostatek času na sbírání a hledání všeho možného harampádí…
Objevte kouzlo neutrality
Ultimátní fotoškola práce s ND filtry pro nejnáročnější – druhá část miniseriálu, která vám ukáže práci se šedými neutrálními filtry z trochu jiného úhlu pohledu. Celá kopa srovnávacích ukázek, doporučení a tipy pro volbu expozičního času, ukážeme vám, proč jsou někdy fotografie s extrémním časem méně „pohyblivé“ a více flekaté, než ty s časem kratším a ještě nám spousta povídání zbyde do dalšího vydání.
Příběhy fotografií
Ateliér vs denní světlo
Éterická Marketa Novak s dalšími kouzelnými fotografiemi nastoluje otázku rozdílu, výhod a nevýhod práce v ateliéru a exteriéru. Samozřejmě – nezůstane jen u otázek, má pro vás i zasvěcené odpovědi.
Jak fotit sunbirds
Patrik Staněk vás v příběhu jedné ze svých unikátních fotografií zavede na Borneo a bude vám vyprávě o fotografování sunbirds, neposedných exotických ptáků, na jejichž fotografování bývají k dispozici tak 2-3 vteřiny.
Dívka v magnolii
Trochu překvapivé je rozuzlení vzniku půvabné fotografie dívky v magnolii od romanticky naladěné Janiny Foldynové. Další příběh vzniku skvělé fotografie krok za krokem, protože skutečná fotografie není jen cvakání…
Důležitá harmonie barev
Fotograf Tomáš Znojemský je proslulý citem pro harmonii barev, které vkládá do svých portrétních a módních fotografií bez ohledu na to, jaké byly původní barvy. Touto cestou dosahuje jedinečných výsledků, které nadchnou i vás v příběhu fotografie z obálky.
Rubriky
Chodník ve městě a pc v bytě
Opět typicky úsměvný, ale velmi moudrý miničlánek Františka Dostála na úvod magazínu…
Proč není fotografie zadarmo?
Každý z vás se asi čas od času dostane do situace, kdy si od vás někdo chce nechat udělat fotografie. V editorialu vám tentokrát Jan Karbusický dá několik tipů pro vaši zásadní argumentaci, proč nejsou fotografie zadarmo.
Stalo se před 30 lety
Malá fotoreportáž z trezoru Františka Dostála z doby, kdy i fotografové byli součástí událostí a plnili své poslání v dokumentování doby…
Fotoimaginace
Malá fotoúvaha na téma svobody v autorském tvůrčím vyjadřování, nad smyslem tvorby trochu jiné, než jaká je očekávána davem.
Otta Sepp – fotograf z jihu Čech
Malá fotovzpomínka na první dny sovětské okupace prostřednictvím fotografií Otty Seppa
Hilda Diasová – Ženské tělo objektivem ženy
Několik fotografií z tvorby Hildy Diasové, která patří k legendám konce minulého století.