Sdílet
První podzimní vydání magazínu ČS Fotografie č.77 vychází 25.září a jeho nosným tématem je tentokrát práce s polem hloubky ostrosti v trochu překvapivých souvislostech. Kromě hlavního článku se téma hloubky ostrosti objevuje i ve většině dalších článků.
Nemůžete magazín sehnat? Můžete si objednat za zvýhodněnou cenu bez poštovného jednotlivé (i starší) výtisky, nebo si objednat předplatné u spol. SEND zde: https://www.send.cz/casopis/222/ceskoslovenska-fotografie
Elektronické vydání si můžete zakoupit na DigiPortu: https://www.digiport.cz/vydani/floowie/1680-ceskoslovenska-fotografie
Pro kreativní fotografy máme v našem e-shopu nejrozsáhlejší nabídku profesionálních 3D LUTs pro Cinematic a Color Grading vhodných pro všechny fotoeditory, včetně Zoneru: https://www.csfotoobchod.cz/28-3d-luts
depth of field kreativně
Pro mnohé jistě překvapivý článek, který vám odhalí všechny souvislosti, které ovlivňují rozsah pole hloubky ostrosti a rozhodně to není jen pracovní clona a ohnisko objektivu. Čeká na vás pořádná porce srovnávacích ukázek v mnoha odlišných parametrech…
jak se fotí srpen
Světoznámá fotografka Marketa Novak se v pohádkách, pověstech, bájích a příbězích cítí jako ryba ve vodě a tak si pro vás s končícím létem připravila vizualizaci měsíce srpna a bude vám vyprávět o zrození nápadu, ale také vám prozradí technické detaily.
mlýnek je také na vodu
Fotografií uhlazené solitérní kapky dopadající na hladinu vody je plný internet. Ukážeme si proto něco jiného a poradíme vám, jak vytvořit celý gejzír kapek, který navíc bude pokaždé jiný a originální. Budete potřebovat jen mlýnek na maso, přesněji jeho určitou část…
téměř umělá inteligence
Nebojte se, nebudeme rehabilitovat AI, tedy Umělou Inteligenci, nebudeme s její pomocí generovat žádné obrázky. Pouze vám ukážeme, jak vám AI může usnadnit jeden důležitý, ale poměrně složitý krok při tvorvě fotomontáží, který asi nemá rád nikdo.
bez doprovodu
Angelo Purgert vám bude vyprávět o večerním fotografování v uličkách Starého města v rámci projektu První republika a také o tom, k čemu je dobrý benzinový generátor….
portrét v bazénu
Trochu netradiční portrét z bazénu vám ukáže, jak je možné s barvami pracovat tak, abyste se zbavili svítivé bazénové azurové a vytvořili portrét, který ani jako z bazénu nebude vypadat..Na článek navazují hned dvě kompenzační LUTs, které máte v dárkovém balíčku.
Fotoaparát příběhů
Kultovní fotoaparát Ricoh GR dostal digitální srdce, ale stále je to fascinující profesionální APS-C kompakt, malý, lehký, rychlý a rozlišení 25 Mpix bohatě stačí i na výstavní zvětšeniny.
Jak se fotí v africe
Je úplně jedno, kam se Janina Foldynová se svými dětmi vydá, výsledkem jsou vždy fotografie, které zahřejí u srdce a přinesou úsměv na rty. Nechybí srovnávací ukázky „před a po“…
Workshop akt v přírodě
Malá ukázka toho, jak se fotí akty na workshopu Angelo Purgerta v přírodě.
Kamila – Dívka podzimu
Podzimní portrét nemusí být nutně založen na barevném listí a různých, leckdy prvoplánových dekoracích. Portrét s Kamilou jsme založili pouze na barvách a jejich valérech a patří k němu i skvělá podzimní LUT, kterou najdete v dárkovém balíčku.
Kompenzace kontrastů
Lesní paloučky se slunečními paprsky prosvítajícími okolními korunami stromů jsou oblíbeným námětem pro fotografování portrétů i celých postav, je to ale světelně velmi náročné místo. A tak jsme se s krásnou modelkou Adélou na jeden takový palouček vydali a ukážeme vám, jak kompenzovat nadměrný kontrast a proč není vhodný odrazný reflektor. A také si řekneme o tom, proč nesedat na zem ve svahu, když fotografujete směrem nahoru….
jak se fotí káva v kanystru
Speciální produkty vyžadují speciální podklad a pozadí. A tak se podíváme na to, jak si můžete vyrobit vlastní strukturované 3D pozadí ze sádry a jak se s ním pracuje. Sádrování je skvělá technika, jednoduchá a rychlá a umožní vám pro vaše zátiší a produktové fotografie vytvořit zcela originální podklad i pozadí, které bude vždy jiné.
Selektivní AF ostření
Odhalíme vám tajemství toho, proč míváte často při práci s ultrasvětlenými objektivy snímky neostré, nebo je máte zaostřeny jinam, než jste zamýšleli. Co se děje s rovinou ostrosti při práci ve stylu „zaostřit, překomponovat, exponovat“?
Pentax k-3 III monochrome
Má v dnešní době vůbec smysl pořídit si fotoaparát, který umí fotografovat pouze monochromaticky, tedy černobíle? Co umí monochromatická zrcadlovka a čím vás může překvapit? Vydali jsme se s ní do zámeckého parku a určitě je na co se dívat.
Slunce, barvy a kukuřice
S půvabnou modelkou Veronikou jsme se vydali do kukuřičného pole, abychom vám ukázali trochu (dost) odlišný způsob využití kukuřičné kulisy, než je obvyklé, navíc trochu omezíme barvy a vytvoříme atraktivní Cinematic Grading. Také v otmto článku si ukážme práci s polem hloubky ostrosti při použití různých ohnisek objektivů.