Sdílet
Podzimně-zimní vydání vám nabídne spoustu rad a námětů pro fotografování v teple domova, v ateliéru, zkrátka v interiéru, protože ven se teď budou těšit asi jen skalní krajináři. Podíváme se také na stylová scénická fotopozadí, kterými určitě okouzlíte své přátele nebo zákazníky, kterým budete fotografovat portréty, podíváme se na barevnou i nebarevnou krajinu, podíváme se také na zoubek novým programům a utilitám od francouzské společnosti DxO…
Nemůžete magazín sehnat? Můžete si objednat za zvýhodněnou
cenu bez poštovného jednotlivé (i starší) výtisky, nebo si objednat
předplatné u spol. SEND zde: https://www.send.cz/casopis/222/ceskoslovenska-fotografie
Elektronické vydání si můžete zakoupit na DigiPortu: https://www.digiport.cz/vydani/floowie/1680-ceskoslovenska-fotografie
Pro kreativní fotografy máme v našem e-shopu nejrozsáhlejší nabídku
profesionálních 3D LUTs pro Cinematic a Color Grading vhodných pro
všechny fotoeditory, včetně Zoneru: https://www.csfotoobchod.cz/28-3d-luts
3D LUTs v Zoneru
Uživatelé programu Zoner Photo Studio X se konečně dočkali možnosti postprodukovat fotografie pomocí plnohodnotných profesionálních 3D LUTs ve formátu CUBE. Ukážeme si, jak propastný je někdy rozdíl mezi formátem ICC a CUBE a hlavně jak s 3D LUTs v Zoneru pracovat. Ta česká cesta Zoneru k aplikaci LUTs je totiž trochu odlišná od Affinity a Photoshopu, tak si raděj přečtěte optimální postup a předejdete tak případnému zklamání.
Jak se fotí pro klienty
Fascinující fotografie Markety Novak nejsou vždy jen její autorská tvorba, ale také fotografie tvořené na zakázku. Právě takové si tentokrát ukážeme. Jsou úžasné, jsou jako vystřižené z nějakého epického velkofilmu, a Markéta vám řekne, jak vznikaly. Učte se od nejlepší z nejlepších!
Scénické fotopozadí
Scénická fotopozadí jsou u nás zdánlivě novým trendem, ale ve skutečnosti spíše návratem do období První republiky. Rozhodně je ale o fotografie s jejich využitím mezi zákazníky fotografů velký zájem. Ukážeme si, jak s takovým fotopozadím pracovat a kde si jej můžete pořídit.Ukážeme si také, jak takové vinilové fotopoazdí optimálně nasvítit a jak jej spolehlivě zavěsit.
Zátiší jako Flat-lay
Zátiší nikam neutíká a tak fotografie s tímto námětem musí být precizní a vypiplané do všech detailů. Ukážeme si, jak tvořit dekorativní a divácky atraktivní Flat-lay zátiší, čeho se vyvarovat, jak lokálně pracovat s polarizačním filtrem a jaké jsou důležité kroky v postprodukci. Skvělá zábava na dlouhé zimní večery.
Archivní návraty
Vracet se i o mnoho let zpátky ve svém fotoarchivu má smysl nejen v oživení vzpomínek, ale také ve znovuzrození fotografických pokladů. Za ta léta jste se mnohému v postprodukci naučili, možná máte k dispozici také novější, dokonalejší programy a tak z původních souborů nezřídka „vytáhnete“ mnohem lepší fotografie, než dříve..
Afrodiziakální výraz
Světoznámý fotograf Angel Purgert v rámci charitativního projektu vytvořil portréty 54 osobností, včetně Daniela Nekonečného. Právě jeho portrét vám Angelo ukáže a také bude vyprávět příběh jeho vzniku. Asi vás překvapí, že Angelo téměř nic neřešil a vše nechal na fotografovaných osobnostech. Taková kreativní lenost…
Podzimní variace
Dlouhé podzimní a zimní večery jsou jak dělané pro takové to domácí fotografování. Zkuste třeba Flat-lay dekorace s barevnými listy stromů, jaké stále ještě v lesích, sadech a hájích najdete.. Poradíme vám také, jak vytvořit Flat-lay pozadí s vlastními nafotografovanými texturami, což pro vás může být další skvělé, tvůrčí a zábavné téma pro fotografování, stačí se dívat kolem sebe.
Déšť (ne)foťte s bleskem
Dívka máčená deštěm může svádět k použití blesku, který zviditelní déšť, nemáte-li k dispozici přirozené boční světlo nebo protisvětlo. Má to ale háček…Vlastně pořádný hák. Ono to totiž moc nejde. Nebo jde, ale musíte se smířit s průvodními jevy, které se vám mohou líbit, ale také ne.
DxO Photo Lab 7
Seznámíme vás s programem, který je nejvážnějším konkurentem Lightroomu, samozřejmě v případě, že je pro vás světově nejlepší RAW konvertor Capture One drahý a složitý. Pracuje na jiném principu, tedy nevyzváří vlastní knihovnu, ale ke každému pravenému souboru přidá tzv.Side File, kde jsou uložena data poslední úpravy každého souboru. Má to své výhody, i neýhody.
DxO Pure Raw
Malá (šikovná, ale pomalá) utilita pro redukci šumu, korekci optických vad objektivů a zvýšení ostrosti v případě, že se jedná o změkčení kresby. K plnému využití této utlity ale potřebujete výkonnou grafickou kartu poslední generace.
Kreativní atmosféra
Po delším čase opět zavítáme do redakční stodoly a řekneme si o tom, jak pracovat ve figuráolní fotografii s přirozeným denním světlem a vizuální atmosférou a přidáme také dva skvělé dárky.
Jak se fotí Vánoce
Janina Foldynová vám ukáže, že Vánoce nemusí být vždy modré a nemusí se fotografovat v zimě. Proměny původních souborů na finální fotografie vás určitě nadchnou a inspirují.
DxO View Point
Precizní vyrovnání sbíhavosti linií v klasické architektuře, u produktové fotografie a dokonce i ve figurální fotografii zlepší výsledný dojem z fotografií. Velmi dobrá utilita pro ty, co mají rádi fotografie technicky dokonalé!
Aby to nebyla pohlednice
Aby vaše krajinné snímky nevypadaly jen jako pohlednice, proč by tak vypadat neměly a jak se té obyčejnosti vyvarovat? Nechybí tipy pro kreativní pohled na krajinu a výběr objektivu podle typu scény a řekneme si (a ukážeme příklad) proč je někdy vhodné použít vysokou hodnotu ISO – ukázka s ISO 1600 vás určitě příjemně překvapí, navíc se jedná o kompozitní fotografii metodou Focus Merge.
Jak se fotí za kuropění
Je to neuvěřitelné, ale Jan Karbusický vyhnal modelku do přírody již za svítání… Proč? Protože časné ráno je jiné. Pocitově, náladou, světlem, vnímáním. Jak vytvořit atmosféru mrazivého rána a jak se vypořádat s až brutálními světelnými podmínkami nízkého protisvětla, s jakými pracovat objektiv a co si pak se snímky počít? A nezapomněli jsme ani na vysvětlení slova „kuropění“…
Moiré je noční můra
Extrémní rozlišení moderních digitálních fotoaparátů přináší technické problémy zvláště módním a portrétním fotografům. Moiré je noční můrou pro mnoho fotografů, objevuje se nečekaně, neodhalíte jej obvykle ani na náhledu ve fotoaparátu. Řekneme si proto, k čemu je dobrá simulace Low-pass filtru a také jek moiré odstranit, když už se na fotografiích objeví.
Nebarevná krajina
Nesnažte se o barevnou krajinu tam, kde barvy nejsou, nebo jsou nevýrazné. Ukážeme si, jak vypadá krajina brzy ráno, když je temná šedá obloha bez viditelné kresby. Může vzniknout zajímavá fotografie? A jak postupovat při snímání a následně v postprodukci? Také k tomuto článku na vás čekají dva dárky pro skvělé „Moody“ krajiny…
Intergalaktická princezna
Dopřejeme si trochu toho fotofilozofování a samozřejmě si ukážeme, jak vizualizovat složitější myšlenky. Samozřejmě s rizikem, že ne každý náš záměr pochopí. Povíme si o previzualizaci, a přípravě na fotografování, o využití abstraktního fotopozadí, o stylizaci bez konkrétních dekorací a možná si konečně uvědomíte, že dobrá příprava, plánovité využívání výtvarných vyjadřovacích prostředků je nejdůležitější část vzniku fotografie. Samotné fotografování po týdnech příprav tak může trvat třeba jen pár minut.