Přejít k hlavnímu obsahu

Vyhledávání

Domů

Hlavní menu

  • Úvod
  • Články
  • Události
  • FOTOSOUTĚŽ ČSF
  • ČSF e-SHOP
  • Kontakt

Burn/Dodge retuš

Autor: ZonerTeam Dne: 18.08.2017 - 22:17.

Jak retušovat fotografie pomocí zesvětlení a ztmavení? Klonovací razítko, retušovací štětec, deformační mřížka, žehlička – retušovacích postupů je celá řada. Možná vás však překvapí, že u portrétů je jednou z nejefektivnějších a nejuniverzálnějších technik...

...prosté zesvětlení a ztmavení určitých míst. Přečtěte si, jak správně tuto techniku používat.

Pro techniku „zesvětlení a ztmavení“ se běžně používá anglický termín „Dodge and Burn“. Je to postup už z analogové doby fotografie, díky němuž mohl fotograf při vyvolávání snímku na různá místa více posvítit a tím je zesvětlit (Dodge), nebo naopak jiná místa zakrýt, čímž je ztmavil (Burn).

Díky změně jasu různých částí fotografie lze velmi účinně přesunout pozornost diváka přesně tam, kam chceme. Naopak nežádoucí místa potlačíme snížením jasu, takže přestanou být tak výrazná.

Obrázek lesa níže slouží jako příklad: původní nebe a vodu jsme ztmavili, protože příliš přitahovaly pozornost. Naopak les jsme zesvětlili, aby více vynikl. Výsledkem je obrázek s lávkou, která diváka vede k lesu namísto původního obrázku, kde jednoznačně dominoval potůček a na ostatní prvky se moc soustředit nedalo. (Všechny ilustrace ve větším rozměru najdete v galerii dole pod článkem).

Les v originálu a po aplikaci zesvětlení a ztmavení. Canon 40D, Canon EF-S 10-22/2.5-4.5 IS, 1/100 s, f/8, ISO 100, ohnisko 10 mm

Portrét zůstane autentický

Pokud retušujete pleť, cílem je sice odstranit nedokonalosti, ale zároveň zachovat strukturu kůže. Kdybyste pleť jen rozmazali, dostanete vyžehlený plastový vzhled bez pórů, který působí lacině.

Proto je tu finta. Nedokonalosti kůže, jako jsou pupínky nebo různé nerovnosti, totiž většinou kůži přímo neničí, ale nějakým způsobem zdeformují nebo zvlní. Toto zvlnění je na fotografii patrné jen díky tomu, že reaguje na světlo – hrana směrem ke zdroji světla je víc nasvětlená a opačná hrana je ve stínu. Pokud tedy tyto hrany příslušně ztmavíme nebo zesvětlíme, nerovnost přestane být zcela vidět a dostaneme dokonalou kůži!

Na následujícím příkladu je vidět původní stav, výsledek a tomu odpovídající mapa míst, která byla zesvětlena (zeleně) nebo ztmavena (červeně). Na konci procesu nejsou patrné stopy po úpravách a pokožka má opticky skvělou strukturu pórů.

Originál a výsledek. Vpravo mapa úprav provedených zesvětlením (zeleně) nebo ztmavením (červeně).

K retuším podobného typu (ale i jiným) se velmi hodí grafický tablet, takže pokud to myslíte vážně, je vhodné si ho pořídit.

Zkratka: Efektový štětec

V Zoner Photo Studiu je víc možností, jak úpravy provést. Nástrojem přímo k tomuto účelu jsou štětce Zesvětlit (klávesa I) a Ztmavit (Shift+I), případně můžete použít také Efektový štětec (E) s nastaveným efektem Jas, který dokáže právě jen zesvětlovat, případně ztmavovat místa, která štětcem přejedete. Pojďme se ale podívat přímo na štětce Zesvětlit a Ztmavit.

Nástroje Zesvětlit a Ztmavit najdete v modulu Editor, v záložce Retušovací nástroje.

Je zejména vhodné nastavit vyšší Rozmazání, aby kraje tahů zesvětlovacího/ztmavujícího štětce nebyly ostré, čímž by se prozradily. Po základním nastavení už jen měníte Průměr štětce a jeho Krytí.

Průměr se pohybuje od nízkých jednotek (2–3) při retušování drobností až po stovky, pokud retušujete větší rysy. Průměr lze rychleji měnit držením klávesy Shift a točením kolečka myši. Hodnotu Krytí štětce používejte prakticky vždy malou, od 3 do 20 procent. Přidat můžete vždy.

Při retušování je praktické naučit se posouvat obraz (držení mezerníku a tažení myší/tabletem).

Ukažme si celý postup retuše, ve které použijeme právě popsané nástroje Ztmavit a Zesvětlit.

Bod 0: Originál

Začínáme s fotkou krásné modelky, na jejíž tváři jsou kvůli hůře nastavenému světlu přehnaně vidět různé nedokonalosti tváře. Pro celou ukázku jsme zvolili těsný výřez, aby byly lépe vidět změny.

Počáteční stav.

Bod 1: Opravy drobných vad

V prvním kroku odstraníme drobné nerovnosti, vrásky a mateřská znaménka. I když se to může zdát divné, tmavé mateřské znaménko se také zesvětlením promění v normální kůži.

K této úpravě použijte malý štětec s průměrem v tomto případě 2–5 pixelů (záleží na rozlišení fotky) a silou 5–20 procent (a z tohoto rozsahu jsou to většinou menší hodnoty).

Po retuších drobných vad.

Krok 2: Opravy větších vad

V další fázi se soustředíme na větší elementy, obvykle velké stíny, které potřebují zesvětlit, ať už pod očima, kolem úst nebo na tvářích.

Průměr nástroje je teď mnohem větší a variabilnější podle toho, na čem pracujete. Krytí je obvykle malé, kolem 5 procent. Pro kontrolu je občas vhodné „odzoomovat“ a zmenšit tím obrázek na monitoru, protože získáte lepší přehled toho, kde se co nedaří.

Po retuších větších vad. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Bod 3: Modelování rysů

Tuto část provádějí zkušenější fotografové. Tentokrát nejde o opravu chyb, ale o vylepšování. Zdůrazníme různé obličejové rysy podobně, jako by to provedl make-up – ztmavíme lícní kosti, bradu a také celý obličej po krajích, aby střed více vynikl. Naopak některá místa zesvětlíme. Související problematika přesahuje hranice tohoto článku, takže sem vkládáme ukázku, která místa jsme zesvětlili (opět zeleně) a která ztmavili (červeně).

Místa, kde bylo provedeno modelování zesvětlením (zeleně) nebo ztmavením (červeně).

Výsledkem je fotografie, která na první pohled není výrazně odlišná od předchozího kroku, ale při srovnání změny uvidíte.

Modelování obličejových rysů. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Bod 4: Oživení očí

I když jsme oči nechali na konec, jejich úprava je důležitá. Zde jsme lehce zesvětlili oční bělmo a duhovku a naopak pod víčko nakreslili stín. Jako bonus jsme zesvětlili odlesk světla v oku. Tento odlesk přidává „život“, takže kdyby tam z nějakého důvodu nebyl, přikreslili bychom ho.

Zdůraznění očí. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Bod 5: Barevná korekce

Při předchozích úpravách jsme použili pouze změnu jasu. Jenže je tu jeden efekt: Stíny jsou obvykle barevně sytější než osvětlená místa, proto pokud jsme někde zesvětlovali nebo ztmavovali hodně, nová barva může být sytostí dost odlišná od okolí.

Často tento efekt není zpozorovatelný, ale pokud byste si všimli problémových míst, je možná korekce, i když tentokrát pomocí jiných nástrojů než zesvětlení a ztmavení.

Pro opravu jsme použili normální Štětec (ne Efektový) s malým krytím okolo 30 procent a Režimem „Barva“. Pak stačilo vždy jen nasát správnou barvu z okolí problémového místa (pomocí klávesy Ctrl) a štětcem ji nanést tam, kam bylo potřeba.

Můžete si všimnout například kořene nosu, na němž předchozími úpravami vznikla lehce šedá plocha. Tu jsme v aktuálním kroku přetřeli okolní pleťovou barvou.

Po barevné korekci.

Originál vs. výsledek

A jsme u konce. Máme hotový a vyretušovaný portrét. Porovnejte rozdíly mezi originálem a finálním stavem:

.

Možností je více

Technika Dodge and Burn není zdaleka jediná cesta, jak se dobrat pěkného výsledku. Ale například modelování rysů je obtížné provést jiným způsobem a můžete se dostat do situace, kde nic jiného než zesvětlení a ztmavení nebude fungovat. Nemusí to být ani u portrétů, ale klidně u zmačkaných spacáků nebo u mnohem bizarnějších témat. Doporučuji tedy tuto univerzální metodu prozkoumat, protože nikdy nevíte, kde se vám bude hodit.

Líbí se vám úprava fotky? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyzkoušejte si stejnou úpravu na vašich fotkách.

dodge, burn, retuš, portrét


Autor: Vít Kovalčík, Milujemefotografii.cz . Autor je redaktorem naučného webu Milujemefotografii.cz, který nabízí aktuální tipy a inspiraci pro fotografování a úpravě fotek.

 

dodge
burn
retuš
portrét
E-mail Facebook Twitter LinkedIn

Autor článku

Obrázek uživatele ZonerTeam

ZonerTeam

Komentáře

Sledujte nás na Facebooku

Československá Fotografie

Nejčtenější články

Jak doostřit objektiv

Autor: Jan Karbusický Dne: 04.08.2017 - 00:18.

Na monitoru fotoaparátu vypadá fotografie krásně ostře, a to i v místě, kde jste ostrost mít chtěli. Když pak u počítače snímek zvětšíte, přichází zklamání. Obraz není tak řezavě ostrý, jak jste si představovali. Anebo ostrý sice je, ale o trochu jinde, než kam jste zaostřili.

download
objektiv
ostření
  • Číst dál Jak doostřit objektiv

Affinity - vše v jednom

Autor: Redakce Dne: 04.08.2017 - 20:49.

Málokdo si umí představit, že by mohl existovat program pro editaci fotografií schopný ohrozit zdánlivě neotřesitelnou pozici Photoshopu. Jenže obchodní politika Adobe hodně fotografů naštvala. Někteří ji uvítali pro snazší okamžitou dostupnost programů, chybí ale možnost volby.

Affinity
RAW
fotoeditor
hdr
  • Číst dál Affinity - vše v jednom

Impozantní Luminar

Autor: Redakce Dne: 02.11.2017 - 12:59.

Již za dva týdny bude zahájena distribuce RAW konvertoru a fotoeditoru Macphun Luminar 2018, tentokrát také pro platformu Windows. Již nyní si můžete Luminar objednat v režimu předobjednávky za 59 EUR. Program je další reakcí na obchodní politiku Adobe, kde se navíc objevují spekulace...

Luminar
RAW
lightroom
  • Číst dál Impozantní Luminar
Další články

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál

Minulé vydání

ČS Fotografie č.57

Jarní vydání magazínu ČSF je v prodeji od 3.dubna a přináší velmi pestrý soubor článku z mnoha různých oblastí fotografie. Potěšíme jak portrétní, tak krajinářské fotografy, poprvé se v ČSF objeví téma Newborn, tedy fotografování novorozenců.

Více o aktuálním čísle

Předplatné magazínu

PŘEDPLATNÉ magazínu Československá Fotografie si můžete objednat zde
Pro ČRPro SR
Nebo můžete zakoupit elektronickou verzi zde
Koupit CZKoupit SK
ČESKOSLOVENSKÁ FOTOGRAFIE
Bořená hora 7 - Štětkovice
264 01 Sedlčany
Všeobecné informace:
info@csfotografie.cz
E-SHOP
Photo Emotion
Facebook
Photo Emotion
© CSFOTOGRAFIE.cz. Všechna práva vyhrazena. Tento web vytvořil Webtvor.cz